A tápok teljes értékű takarmánykeverékek, a táp a táplálék szó rövidítése. A baromfi életkorának és hasznosításának megfelelő összetételű, de nem tartalmaz gyógyszert, hormont, hozamfokozót, állati fehérjét, mesterséges anyagot vagy antibiotikumot. A gazdaboltokban, takarmányboltokban csak olyan tápok kaphatóak, amit mi magunk is könnyedén összeállíthatunk házilag.
Ha tápos csirkéről van szó, akkor az emberek a broiler csirkékre asszociálnak. Ezeknek a csirkéknek (a tartási mód miatt) fehér zsírjuk és omlós húsuk van, édeskés illatuk és sok víz van bennük (sütéskor összemegy a hús).
A szójáról:
A génmódosított szója annyiban különbözik a nem GMO szójától, hogy hatékonyabban lehet termeszteni. A szója az egyik legfontosabb fehérjehordozó takarmány. Az állatok az emésztésük során a takarmány fehérjetartalmát az aminosav összetevőkre bontják, és ezekből építik fel a saját fehérjéiket. Ebből áll a hús döntő része, vagyis a végeredmény a takarmánytól nagyrészt függetlenül ugyanaz lesz. A GMO-takarmány legfeljebb az állatnak lehetne egészségtelen, de erre nem ismerünk példát. Valószínűleg azért, mert a GMO takarmányok a piacra kerülésük előtt ugyanazt az engedélyezési eljárási utat járják be, mint más mezőgazdasági termékek, ebben nincs eltérés közöttük. Az emberek azért is ódzkodnak a szójától, mert szerintük "büdös lesz tőle a hús". Ez nem igaz. Régebben, amikor a nagyüzemek halliszttel meg húsliszttel etették a csirkéket, akkor volt ez jellemző. A szója biztonságos takarmány, csak elég nehéz a beszerzése, mert Amerikában termesztik.
A mai mezőgazdaságban és élelmiszerpiacon nincs „GMO-mentes verzió”, mivel minden termesztett növényfajtánk vagy tenyésztett állatunk valamilyen genetikai módosítás eredménye, legyen az keresztezés, szelekció vagy éppen mutáció.